Obec Vážany nad Litavou

Vážany nad Litavou

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

Výstavka PF a naše malá „miniburza“ Vážany n/Lit. 2017

Ve čtvrtek 14. 12. 2017 jsme se v knihovně opravdu nenudili. Hned po třetí hodině nám byl nadělen velký pytel různých věci pro naše tvoření od firmy Bono Bijou. Zvláště děti se tentokrát, místo výroby vánočních přáníček a ozdob, věnovaly třídění všech prstýnků, náramků, čelenek, sponek, náušnic, zrcátek, taštiček, náhrdelníků a ostatních věcí. Přebíraly ty věci, které nebyly poškozené zvlášť, a ty ostatní na využití při naší další tvořivé práci. Za vše děkujeme a budeme uveřejňovat fotografie toho, jak darované věci postupně zpracováváme.

Také jsme měli možnost prohlédnout si - většinou firemní - vánoční přáníčka, která byla rozložena různě po celé knihovně. Ti nejmenší taková přáníčka neznají, protože už několik let se vánoční pozdravy posílají e-mailem, e-pohlednicemi, jako sms. Hodně je využíván i facebook, takže klasická pohlednice je stále více vytlačována. Zkratka PF je vynálezem nejvyššího purkrabího českého hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína a je odvozena z francouzského Pour Féliciter – „pro štěstí“ nebo „k blahopřání“. Tehdy byla francouzština jazykem diplomatů, šlechty a vzdělaných lidí a francouzské zkratky se používaly velmi často. Vánoční a novoroční pohlednice se začaly posílat v polovině 19. století v Anglii, kdy se jednomu obchodníkovi nechtělo psát dlouhé blahopřejné vánoční dopisy desítkám známých, obchodním partnerům a zákazníkům. Zvyk přát si do nového roku znali ale již staří Egypťané. Na přelomu 19. a 20. století se posílání novoročenky stalo společenským zvykem nezávisle na sobě v několika zemích.

Asi nevíte, že v malé obci Bříza, která má asi čtyři sta obyvatel, na strojích starých téměř jedno století vznikají vánoční přání, která čte bez nadsázky celý svět. Dostávají je nejen státníci většiny zemí na naší planetě, ale i mnohé známé osobnosti – domácí i zahraniční.

 

V knihovně jsme si ještě mohli prohlédnout nabídku naší malé „miniburzy“. Nabídka bude umístěna v jedné části knihovny tak, aby všechny věci, o které nebude zájem, byly následně využity při našem tvoření a při ostatních našich aktivitách v knihovně.

 

Nový rok znamená nový začátek - potkáme nové lidi, začneme nová přátelství, zažijeme nová dobrodružství, něco nového se naučíme, něco nového přečteme, shromáždíme nové zážitky a historky. Je toho hodně, co na nás v příštím roce čeká, tak přejeme všem, aby měli krásný zbytek roku  a do toho nového přejeme hodně štěstí, zdraví a spokojenost. 

Na stálé čtenáře, na ty nové i na všechny návštěvníky knihovny se společně těší Alena Zobačová, Alena Stříbrná a Ludmila Pilátová.

Datum a čas: 15.12.2017 08:17
Napsal: Zam
Kategorie: Kulturní a sportovní akce

Obsah postranní lišty

Důležitá oznámení

Obecní úřad Vážany n/Lit. oznamuje, že místní poplatky za r. 2019 bude možno začít platit od 4. 3. 2019 v kanceláři OÚ nebo bezhotovostním převodem na účet Obce Vážany n/Lit. Poplatky za užívání veřejného prostranství se hradí průběžně po celý rok a povinností občana při užívání veřejného prostranství je i ohlašovací povinnost, podaná osobně či písemnou formou na OÚ Vážany n/Lit.

Oddíl postranní lišty

Vyhledat

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 21.02

Milé ženy a dívky svobodné či vdané, v pondělí 25.2. od 17 hodin bude v salónku dolní hospody probíhat první schůzka k znovuobnoveným Babským hodům. Vy, které máte zájem jít do kroje jste srdečně z...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Napsali o nás

 http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vlcaci-z-byvale-motokrosove-drahy-ve-vazanech-nad-litavou-ohrozovali-deti-20170206.html

ČT1 - soud ve věci skládky Vážany n/L. - ROZSUDEK

Události v regionech - Soud s firmou SVS Delta Racing team, z.s.

ČT - soud ve věci skládky v obci Vážany nad Litavou

Příjďte si zasportovat do obce Vážany nad Litavou

Nové domy ve Vážanech nad Litavou
Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nove-domy-ve-vazanech-nad-litavou-parcely-vyprodali-za-dva-mesice-20180508.html

Velký zájem o náhradní babičky

ČT1 - Spor ve Vážanech

Vážanská skládka: o podjatosti slavkovských úředníků rozhodne krajZdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vazanska-skladka-o-podjatosti-slavkovskych-uredniku-rozhodne-kraj-20171123.html

Více odkazů zde

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí

Patička stránky