Obec Vážany nad Litavou

Vážany nad Litavou

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

Výšlap na PÁLAVU 2017

Povedenou a nadmíru početnou akcí byl výlet na Pálavu, který organizovali Sleťáci.

Informaci k výletu nám podává L. Pilátová, DiS.:

V sobotu 7. 10. 2017 v 8.00 hodin vyrazilo 39 účastníků do CHKO Pálava, kde bylo v plánu navštívit nejen zříceninu gotického hradu s názvem Dívčí hrady (Děvičky), ale udělat si i „výšlap“ po okolí obce Pavlov, kde naše vycházka začínala i končila.

Původní hrad byl většinou postaven ze dřeva, v polovině 14. století byl přestavěn na gotický. Vlastnil ho nejen český král Jan Lucemburský, ale i šlechtický rod Lichtenštejnů  nebo Ditrichštejnů. V roce 1645 Švédové hrad vyplenili a zapálili. Z původního hradu jsme měli možnost vidět dochované obvodové zdi s dělovými baštami a střílnami, kde tloušťka zdí byla až 2 metry. Děti, kterých bylo celkem devět ve věku 3 až 14 let, pečlivě prozkoumaly všechny přístupné sklepy a střílnová okénka.

Z hradu se nám naskýtal – v různých průhledech – překrásný výhled na Nové Mlýny, Pavlov nebo Dolní Věstonice. Někteří vyběhli i na vrchol, kde se nachází televizní vysílač.

Každý dostal plánek a mohl si vybrat trasu, kterou zvládl. Kratší asi 7 kilometrů – Pavlov – Dívčí hrad – po turistické značce na Soutěsku a pak pokračování po zelené turistické značce zpět do Pavlova. Delší trasa, asi 14 kilometrů, vedla po červené značce na rozcestí Perná a dále po modré zpět do Pavlova.

V Pavlově si také mohl každý vybrat, co ho zajímalo. Někteří si udělali procházku obcí, nebo si prohlédli a navštívili místní vinné sklepy, ochutnali burčák, hrozny, nebo využili možnosti navštívit Archeopark.

Cestou, směrem na Zaječí, jsme jeli oblastí, kde se natáčel seriál Vinaři. Závěr našeho putování byl v Šakvicích, kde bylo připraveno občerstvení. Příjemné prostředí restaurace jsme využili k posilnění, popovídání a odpočinku. Děti využily všeho, co nabízel přilehlý dvůr a zahrada. 

Kdo se nezúčastnil, má možnost na fotografiích vidět, jak se nám všem dařilo si tento den vychutnat. Ráno nás, po krátkém dešti, vítala krásná duha. Večer jsme se vraceli s barevnou paletou zážitků a pocitů, kterých se nám za celý den vrchovatě dostalo.

Děkujeme všem organizátorům, především Alce Májkové a Miloši Cenkovi, kteří stejně jako dřívější organizátorka „výšlapů“  Staňka Halamková, připravili akci pro všechny věkové kategorie. A protože jsme tentokrát jeli autobusem, děkujeme i panu řidiči a všem účastníkům zájezdu, kteří vytvořili skvělou atmosféru, která se bude zcela jistě i v dalších společných akcích opakovat…  A víte proč? Protože je to jako když se začnete dívat na televizní seriál … Také jsem zvědavá kdo, kam, kdy a s kým naplánuje další „výšlap“ nebo nějakou jinou zajímavou akci.

Datum a čas: 09.10.2017 22:27
Napsal: Mat
Kategorie: Kulturní a sportovní akce

Obsah postranní lišty

Důležitá oznámení

22. 9. 2019 - jsou to přesně dva roky, co se ve Vážanech nad Litavou nenaváží odpad na skládku. Skládka je uzavřena, pozemek spolku SVS Delta Racing Team propadnul soudním rozhodnutím státu. Obec Vážany nad Litavou si oddechla od neustáleho hluku, prachu, nadměrného provozu nákladních aut a zejména od beznaděje, kterou skládka svým neustálým zvětšováním, ohrožujícím majetky a životy občanů, hrozila.

Oddíl postranní lišty

Vyhledat

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 18.09

TJ Vážany nad Litavou oddíl kopané oznamuje svým příznivcům, že v nastávajícím víkendu se na našem hřišti uskuteční pouze jediné utkání. Vzhledem k tomu, že naše mládežnická družstva zajížd...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Napsali o nás

 http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vlcaci-z-byvale-motokrosove-drahy-ve-vazanech-nad-litavou-ohrozovali-deti-20170206.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/vybornou-slivovici-si-musim-poctive-odpracovat-rika-vitez-vazanskeho-kostu-20190324.html?fbclid=IwAR2gs8_PFJe8WKViHFUdour5vpygItaq8vf7rjuUimGH1Qu6A_jb4oeYXZs

Vítěz Vážanského koštu - Vyškovský deník

ČT1 - soud ve věci skládky Vážany n/L. - ROZSUDEK

Události v regionech - Soud s firmou SVS Delta Racing team, z.s.

ČT - soud ve věci skládky v obci Vážany nad Litavou

Příjďte si zasportovat do obce Vážany nad Litavou

Nové domy ve Vážanech nad Litavou
Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nove-domy-ve-vazanech-nad-litavou-parcely-vyprodali-za-dva-mesice-20180508.html

Velký zájem o náhradní babičky

ČT1 - Spor ve Vážanech

Vážanská skládka: o podjatosti slavkovských úředníků rozhodne krajZdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vazanska-skladka-o-podjatosti-slavkovskych-uredniku-rozhodne-kraj-20171123.html

Více odkazů zde

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí

Patička stránky