Obec Vážany nad Litavou

Vážany nad Litavou

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

Výlov poldru Vážany n/Lit. 2017

Jedno z nejkrásnějších míst v katastru naší obce „poldr“, se jevilo až do konce června 2017 tak, že je zde vše v nejlepším pořádku.

Odehrály se zde letos tradiční rybářské závody, chodí sem naši občané s dětmi, MŠ na pravidelné vycházky a dá se směle říct, že poldr je nejnavštěvovanější místo, kam se každý z nás zajde rád podívat a vezme sebou i případné návštěvníky, kteří do naší obce zavítají.

Poldr je závislý na dodávce vody z Vážanského potoka a z melioračního vedení, které je umístěno téměř ve všech pozemcích nad ním se nacházejících. Nelegální skládkou v katastru Vážan n/Lit. byl porušen vodní režim obou přítoků vody do poldru. Voda se díky skládce „kdesi“ ztrácí, tlakem navezené zeminy je vytlačována do okolí skládky, kde dochází k jejímu nadstandardnímu výparu a navíc je uměle jímána do vybudované vodní nádrže, která je součástí poldru.

Při letošních horkých letních dnech nastalo navíc výrazné odpařování vody přímo v poldru, které bylo spojeno s neudržitelným poklesem vodní hladiny!

Rybáři chodili každodenně s obavami sledovat klesající hladinu a v polovině července bylo jasné, že ty nejhorší prognózy se naplnily a rybám v poldru, pokud nedostanou kyslík a čerstvou vodu, jde o život!

Podrobnosti k tématu přináší pan M. Žampach:

Vážanští rybáři udělali první organizační krok a od 18. 7. 2017 povolili všem svým členům, aby si šli nachytat libovolné množství ryb a tím snížili riziko úhynu. Současně, požádali starostu obce o pomoc při zajištění dodávky vody do poldru. Členové místního SDH na základě starostou vyjednané možnosti odběru vody z nedaleké studny, patřící Agria , a.s. začali prokysličovat a dopouštět vodu do poldru. Tím jistě značně prodloužili život rybám, ale hladina klesala i nadále.

Proto dne 3. 8. 2017 měli všichni občané Vážan n/Lit. možnost chytit si bez omezení jakoukoli rybu. Této nabídky využilo mnoho lidí.

I přes výše uvedená opatření ve vodě zůstávalo stále hodně ryb a hladina nebezpečně ustupovala, takže se rybáři na členské schůzi dohodli, že udělají rázný krok, který v historii obce zatím neměl obdoby, a to vypustit poldr a vylovit všechny ryby.

Akce začala v sobotu 12. srpna v 8 hodin. Sešlo se asi 20 členů spolku, nachystali čistící kádě, loďku, brodící holiny, podběráky. Nejprve se vypouštěla voda po centimetrech a 5 dobrovolníků v „broďácích“ a jeden na lodičce slovovali vše, co se ve vodě hýbalo. Asi v 10:00 hod.  se rázně snížil stav vody odebráním zábran ve stavidle. Tím se stáhly zbylé ryby k tělesu stavidla a začal ten pravý výlov. Chycené ryby se daly do první kádě, kde se opláchly od bahna, pak do druhé, kde chvilku plavaly, aby se jim pročistila žábra, a nakonec se přemístily do velké nádrže. Odtud je rybáři rozdávali občanům, kteří přišli a měli o ryby zájem. Mezi občany se rozdělilo asi 40 mírových kaprů, sumci, candáti a amuři. Zbylých cca 35 kaprů a asi 350 kusů násadových rybek (potěr kaprů, candátů, bělic) předali naši rybáři spřátelenému rybářskému spolku v Hostěrádkách - Rešov. Mezi zajímavými úlovky byl i 25-ti  kilový tolstolobik, několik sumců, 85 cm velký amur a pár kapitálních kaprů.

Rybáři si vzali na poldr i udírnu s cigárami, takže kdo měl hlad, bylo o něj postaráno. Přibližně v 15:00 hod bylo vše uklizeno a odvezeno.

Poldr je v současnosti tedy bez vody, ale hlavně bez ryb, které by jinak zcela jistě uhynuly. Přestože nikdo z našich rybářů není profesionál a nemá zkušenosti s výlovem, řídili se zdravým selským rozumem a výlov perfektně zvládli. Byla to společná práce rybářů, ale přece jen by bylo dobré vyzdvihnout alespoň jednoho z nich, a to Viktora Zachovala, který si v bahně po prsa opravdu sáhnul na dno svých sil.

Díky rybáři, díky i vám, naši občané, kteří jste se přišli podívat a mnohokrát i přiložit ruku k dílu. Společně jsme odvrátili malou katastrofu a teď budeme čekat, až bahno vyschne a budeme moci poldr vybagrovat, opravit břehy, znovu napustit poldr a zase tu budeme mít oázu klidu a kus krásné přírody.

Datum a čas: 15.08.2017 22:43
Napsal: Mat
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Důležitá oznámení

22. 9. 2019 - jsou to přesně dva roky, co se ve Vážanech nad Litavou nenaváží odpad na skládku. Skládka je uzavřena, pozemek spolku SVS Delta Racing Team propadnul soudním rozhodnutím státu. Obec Vážany nad Litavou si oddechla od neustáleho hluku, prachu, nadměrného provozu nákladních aut a zejména od beznaděje, kterou skládka svým neustálým zvětšováním, ohrožujícím majetky a životy občanů, hrozila.

Oddíl postranní lišty

Vyhledat

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 18.09

TJ Vážany nad Litavou oddíl kopané oznamuje svým příznivcům, že v nastávajícím víkendu se na našem hřišti uskuteční pouze jediné utkání. Vzhledem k tomu, že naše mládežnická družstva zajížd...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Napsali o nás

 http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vlcaci-z-byvale-motokrosove-drahy-ve-vazanech-nad-litavou-ohrozovali-deti-20170206.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/vybornou-slivovici-si-musim-poctive-odpracovat-rika-vitez-vazanskeho-kostu-20190324.html?fbclid=IwAR2gs8_PFJe8WKViHFUdour5vpygItaq8vf7rjuUimGH1Qu6A_jb4oeYXZs

Vítěz Vážanského koštu - Vyškovský deník

ČT1 - soud ve věci skládky Vážany n/L. - ROZSUDEK

Události v regionech - Soud s firmou SVS Delta Racing team, z.s.

ČT - soud ve věci skládky v obci Vážany nad Litavou

Příjďte si zasportovat do obce Vážany nad Litavou

Nové domy ve Vážanech nad Litavou
Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nove-domy-ve-vazanech-nad-litavou-parcely-vyprodali-za-dva-mesice-20180508.html

Velký zájem o náhradní babičky

ČT1 - Spor ve Vážanech

Vážanská skládka: o podjatosti slavkovských úředníků rozhodne krajZdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vazanska-skladka-o-podjatosti-slavkovskych-uredniku-rozhodne-kraj-20171123.html

Více odkazů zde

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí

Patička stránky