Obec Vážany nad Litavou

Vážany nad Litavou

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

WORKSHOP - Studie využitelnosti zámečku Vážany n/Lit. 1. - 3. 2. 2019

Právem by tento článek měl začínat úvahou "Jakým způsobem a jak vůbec by měla obec směrovat další využití objektu bývalého zámečku", který je po stavební stránce stále ještě v kondici, ale bez nového razantnějšího finančního vstupu bude rychle chátrat.

A právě proto, kdy hledáme korektní využití této budovy a zejména i proto, že musíme „nějak“ začít, byli pozváni studenti VUT Brno – Fakulty stavební, aby nám náš zámeček posoudili a navrhli nám ve svých studiích možnosti budoucího využití tohoto objektu.

V pátek 1. 2. 2019 v 14:00 hod přivítal starosta obce Ing. V. Matyáš spolu s místostarostou obce Ing. J. Řezáčem vedoucího skupiny 24 studentů, pana Ing. arch. A. Guzdeka. V zasedací místnosti OÚ Vážany n/Lit. představil starosta studentům naši obec a spolu s místostarostou potom přiblížili skupině mladých architektů právě tolik skloňovaný objekt zájmu – zámeček.

Studenti byli ubytováni v nové výcvikové místnosti hasičky a dostali k dispozici pro svoji práci i zasedací místnost OÚ. Následně je jejich vedoucí rozdělil do 6 týmů, z nichž každý měl svůj individuální úkol, který u všech skupin vyúsťuje k jedinému cíli, kterým je studie využitelnosti objektu.

V 15:00 hod se všichni přesunuli na zámeček, který si budoucí architekti detailně prohlédli (nutno zmínit, že studenti neváhali prolézt nejen půdy a sklepní prostory, ale zajímali se i o přilehlou budovu bývalé konírny, sousedící s hospodou a navrhli, že do svých studií zahrnou i okolní prostory, kterými jsou dvůr bývalého JZD a park ze spodní strany budovy).

A tak započala náročná práce zaměřování, posuzování, porovnávání, studování projektů a pasportu budovy a jejího okolí, která se překlenula i do sobotního dne.

V sobotu 2. 2. 2019 se v horní hospodě sešli studenti se starostou obce a s předsedkyní výboru pro KŠ L. Pilátovou, která jim udělala krátkou přednášku o historii obce, se zaměřením na dějiny zámečku a jeho provázanost k jednotlivým majitelům, kteří se v průběhu dlouhých let na objektu střídali. Následně provedl starosta obce studenty po obci a udělal jim komentovanou prohlídku, aby byli v obraze, kde se vůbec nacházejí, jaká z obce vychází energie a zejména mentalita jejího dění.

V neděli 3. 2. 2019 dopoledne proběhly na OÚ v zasedací místnosti prezentace jednotlivých studentů, zaměřené na návrhy architektonického a účelového využití zámečku. Poté budou studenti svoje materiály zpracovávat ve svých ročníkových pracích a zhruba v dubnu 2019 proběhnou na Fakultě stavební tzv. kritická posouzení, kterých se můžeme za obec zúčastnit.

A tím se dostáváme k cíli celého této akce, čímž budou výstupní materiály, které může obec následně využít pro oslovení projektantů, rozpočtářů a dotačních subjektů tak, abychom měli jasno, co bude se zámečkem dál, kolik by to stálo finančních prostředků a kde bychom je měli zajistit.

Touto akcí nám v obci začala nová etapa v rámci ZUB (zhodnocování, udržování a budování), zaměřená na jednu z největších budov v majetku obce. Nutno podotknout, že studenti tuto studii pro obec vykonávají bez nároku na honorář. V případě, že by studii prováděla odborná firma, dovedeme si představit, že by se toto odehrávalo ve finančním plnění několika stovek tisíc Kč.

Komentář podal Ing. V. Matyáš, který tímto děkuje všem studentům a vedoucímu Fakulty stavební při VUT Brno za jejich přínos pro naši obec!

Datum a čas: 02.02.2019 15:43
Napsal: Mat
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Rozklikávací rozpočet

 

Mobilní aplikace OBCE NA WEBU

Můžete si ji stáhnout kliknutím na obrázek a vše vyzkoušet:

Nyní na Google Play

Po stažení aplikace do telefonu stačí přidat obec Vážany nad Litavou a od té chvíle vám budou chodit notifikace o nových článcích a událostech.

Jsme pro Vás i na Facebooku! Klikni :-)

 

Oddíl postranní lišty

Vyhledat

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 22.11

Obecní úřad Vážany nad Litavou oznamuje, že v pátek dne 25. 11. 2022 proběhne na autobusové zastávce stavění vánočního stromu těžkou technikou. Žádáme majitele aut, kteří na výše uvedeném místě par...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Napsali o nás

 http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vlcaci-z-byvale-motokrosove-drahy-ve-vazanech-nad-litavou-ohrozovali-deti-20170206.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/vybornou-slivovici-si-musim-poctive-odpracovat-rika-vitez-vazanskeho-kostu-20190324.html?fbclid=IwAR2gs8_PFJe8WKViHFUdour5vpygItaq8vf7rjuUimGH1Qu6A_jb4oeYXZs

Znojemský týden - Zámek Vážany nad Litavou

Televize spolu - "Odkupu černé skládky ve Vážanech n/Lit."

ČT 1 - koupě skládky Vážany n/Lit. (min. 7:04)

Vážany nad Litavou plánují koupit problematickou skládku zeminy

ČT 1 - skládka Vážany n/Lit.

Ve Vážanech si procvičili mozek.

Vážany slavily Bartolomějské hody ...

Kavárna u tří koček děti bavila.

Děti z Vážky se stanou prvňáky

Jak bojují Vážanští s koronavirem?

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/ctenar-reporter/jak-bojuji-vazansti-s-koronavirem-20200325.html

Vážanský karneval

Celodenní tvoření v obecní kníhovně

Martina se pere se životem jako lvice

Vítěz Vážanského koštu - Vyškovský deník

ČT1 - soud ve věci skládky Vážany n/L. - ROZSUDEK

Události v regionech - Soud s firmou SVS Delta Racing team, z.s.

ČT - soud ve věci skládky v obci Vážany nad Litavou

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nove-domy-ve-vazanech-nad-litavou-parcely-vyprodali-za-dva-mesice-20180508.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vazanska-skladka-o-podjatosti-slavkovskych-uredniku-rozhodne-kraj-20171123.html

Více odkazů zde

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí

Patička stránky