Obec Vážany nad Litavou

Vážany nad Litavou

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

WORKSHOP - Studie využitelnosti zámečku Vážany n/Lit. 1. - 3. 2. 2019

Právem by tento článek měl začínat úvahou "Jakým způsobem a jak vůbec by měla obec směrovat další využití objektu bývalého zámečku", který je po stavební stránce stále ještě v kondici, ale bez nového razantnějšího finančního vstupu bude rychle chátrat.

A právě proto, kdy hledáme korektní využití této budovy a zejména i proto, že musíme „nějak“ začít, byli pozváni studenti VUT Brno – Fakulty stavební, aby nám náš zámeček posoudili a navrhli nám ve svých studiích možnosti budoucího využití tohoto objektu.

V pátek 1. 2. 2019 v 14:00 hod přivítal starosta obce Ing. V. Matyáš spolu s místostarostou obce Ing. J. Řezáčem vedoucího skupiny 24 studentů, pana Ing. arch. A. Guzdeka. V zasedací místnosti OÚ Vážany n/Lit. představil starosta studentům naši obec a spolu s místostarostou potom přiblížili skupině mladých architektů právě tolik skloňovaný objekt zájmu – zámeček.

Studenti byli ubytováni v nové výcvikové místnosti hasičky a dostali k dispozici pro svoji práci i zasedací místnost OÚ. Následně je jejich vedoucí rozdělil do 6 týmů, z nichž každý měl svůj individuální úkol, který u všech skupin vyúsťuje k jedinému cíli, kterým je studie využitelnosti objektu.

V 15:00 hod se všichni přesunuli na zámeček, který si budoucí architekti detailně prohlédli (nutno zmínit, že studenti neváhali prolézt nejen půdy a sklepní prostory, ale zajímali se i o přilehlou budovu bývalé konírny, sousedící s hospodou a navrhli, že do svých studií zahrnou i okolní prostory, kterými jsou dvůr bývalého JZD a park ze spodní strany budovy).

A tak započala náročná práce zaměřování, posuzování, porovnávání, studování projektů a pasportu budovy a jejího okolí, která se překlenula i do sobotního dne.

V sobotu 2. 2. 2019 se v horní hospodě sešli studenti se starostou obce a s předsedkyní výboru pro KŠ L. Pilátovou, která jim udělala krátkou přednášku o historii obce, se zaměřením na dějiny zámečku a jeho provázanost k jednotlivým majitelům, kteří se v průběhu dlouhých let na objektu střídali. Následně provedl starosta obce studenty po obci a udělal jim komentovanou prohlídku, aby byli v obraze, kde se vůbec nacházejí, jaká z obce vychází energie a zejména mentalita jejího dění.

V neděli 3. 2. 2019 dopoledne proběhly na OÚ v zasedací místnosti prezentace jednotlivých studentů, zaměřené na návrhy architektonického a účelového využití zámečku. Poté budou studenti svoje materiály zpracovávat ve svých ročníkových pracích a zhruba v dubnu 2019 proběhnou na Fakultě stavební tzv. kritická posouzení, kterých se můžeme za obec zúčastnit.

A tím se dostáváme k cíli celého této akce, čímž budou výstupní materiály, které může obec následně využít pro oslovení projektantů, rozpočtářů a dotačních subjektů tak, abychom měli jasno, co bude se zámečkem dál, kolik by to stálo finančních prostředků a kde bychom je měli zajistit.

Touto akcí nám v obci začala nová etapa v rámci ZUB (zhodnocování, udržování a budování), zaměřená na jednu z největších budov v majetku obce. Nutno podotknout, že studenti tuto studii pro obec vykonávají bez nároku na honorář. V případě, že by studii prováděla odborná firma, dovedeme si představit, že by se toto odehrávalo ve finančním plnění několika stovek tisíc Kč.

Komentář podal Ing. V. Matyáš, který tímto děkuje všem studentům a vedoucímu Fakulty stavební při VUT Brno za jejich přínos pro naši obec!

Datum a čas: 02.02.2019 15:43
Napsal: Mat
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Důležitá oznámení

Informace o sportu a výcviku v obci: 1. SDH obnovuje středeční výcviky mládežnických oddílů; 2. TJ Vážany n/Lit. - oddíl kopané zahájil soutěž dospělých i mládežnických mužstev. Rozpis soutěže je k dispozici na webu obce. Od 1. 10. 2019 začíná zimní cvičební sezóna na sokolovně. V případě zájmu o cvičení, výcvik, či jakékoli další pohybové aktivity se registrujte nebo přihlaste svoje děti u TJ (Ing. L. Drkal) nebo SHD (J. Moškvan), případně se doptejte přímo na obecním úřadě starosty obce.

Oddíl postranní lišty

Vyhledat

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 18.09

TJ Vážany nad Litavou oddíl kopané oznamuje svým příznivcům, že v nastávajícím víkendu se na našem hřišti uskuteční pouze jediné utkání. Vzhledem k tomu, že naše mládežnická družstva zajížd...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Napsali o nás

 http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vlcaci-z-byvale-motokrosove-drahy-ve-vazanech-nad-litavou-ohrozovali-deti-20170206.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/vybornou-slivovici-si-musim-poctive-odpracovat-rika-vitez-vazanskeho-kostu-20190324.html?fbclid=IwAR2gs8_PFJe8WKViHFUdour5vpygItaq8vf7rjuUimGH1Qu6A_jb4oeYXZs

Vítěz Vážanského koštu - Vyškovský deník

ČT1 - soud ve věci skládky Vážany n/L. - ROZSUDEK

Události v regionech - Soud s firmou SVS Delta Racing team, z.s.

ČT - soud ve věci skládky v obci Vážany nad Litavou

Příjďte si zasportovat do obce Vážany nad Litavou

Nové domy ve Vážanech nad Litavou
Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nove-domy-ve-vazanech-nad-litavou-parcely-vyprodali-za-dva-mesice-20180508.html

Velký zájem o náhradní babičky

ČT1 - Spor ve Vážanech

Vážanská skládka: o podjatosti slavkovských úředníků rozhodne krajZdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vazanska-skladka-o-podjatosti-slavkovskych-uredniku-rozhodne-kraj-20171123.html

Více odkazů zde

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí

Patička stránky