Obec Vážany nad Litavou

Vážany nad Litavou

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

Společné setkání seniorů v Rousínově 2017

Setkání se seniory v Rousínově

V úterý 23. 5. 2017 jsme měli domluveno setkání se seniory v Rousínově. Sraz byl na autobusovém nádraží v Rousínově o půl desáté.

Všechny společně nás přivítala usměvavá paní Magda Rothkogelová. 

Od paní Jany Božekové se nám dostalo výkladu o historii autobusového nádraží a jeho okolí a její výklad nás provázel na každém místě, kde jsme se v Rousínově zastavili. Vše měla pečlivě připravené, takže v nás našla pozorné posluchače.

  • Naše další cesta vedla do Domu s pečovatelskou službou, kde jsme si ve společenské místnosti vyslechli paní J. Havířovou, která nás seznámila s provozem tohoto domu, odpověděla na naše četné dotazy a provedla nás budovou. Mohli jsme nahlédnout i do bytů a zázemí. Bylo to nesmírně zajímavé a bylo vidět, že práce čtyř zaměstnankyň je spíše jejich koníčkem než prací. Zkušenosti 11 let provozu tohoto domu jsou takové, že snad neexistuje situace, na kterou by pracovnice nebyly připraveny.
  • Navštívili jsme židovský hřbitov a bývalou synagogu, nyní kostel Československé církve husické, kde naši skupinku – 9 „vážaňáků“ a 16 „domácích účastníků“ - přivítala a poutavě  pohovořila - nejen o historii této budovy -  paní Libuše Jarošová. Mohli jsme si zakoupit knihy, nebo různé drobné předměty, takže budeme mít trvalou památku i na toto setkání. Výtěžek z prodeje bude věnován dětem, kterým jsou financovány různé zájmové kroužky atd.
  • Na radnici se nám dostalo přijetí panem místostarostou Zdeňkem Šedým.  Toto příjemné setkání proběhlo v prostorách obřadní síně. Obě strany projevily zájem v našich společných setkáváních a aktivitách pokračovat a vzájemně si předávat své zkušenosti.  Ve stejné budově jsme mohli navštívit výstavu fotografií, která bude putovat nejen po různých městech v Česku, ale i po městech maďarských.
  • Prošli jsme kolem rodného domu Františka Sušila a dále jsme se podívali do ZUŠ, kde před budovou stojí busta tohoto rousínovského rodáka.
  • Na zahradě za restaurací Záložna jsme si krátce odpočinuli a potom naše kroky vedly do  „Ukázkové zahrady“, kde  nás přivítala a se vznikem této krásné zahrady seznámila paní učitelka Hana Pivečková.
  • Závěr naší návštěvy byl věnován povídání, předávání informací, opékání špekáčků a také posezení u příjemné živé hudby, kterou pro nás připravila paní Květa Šmerdová.

Počasí naší akci také přálo, takže si odnášíme nejen spoustu neopakovatelných zážitků a zajímavých informací, ale také pocit, že naše spolupráce je pro obě strany - a hlavně pro každého z nás - velkým obohacením. Těšíme se na další společné setkání – tentokrát zase v naší obci.

Poděkování patří všem shora jmenovaným a i všem 25 účastníkům, kteří s takovým nadšením připravují a zúčastňují se našich společných akcí. Vždyť poznávání jak se žije jinde je tak neocenitelné…

 

K akci dodává členka výboru a školství paní Alena Stříbrná:

V úterý 23. května 2017 jsme se z vážanské autobusové zastávky vydali v počtu 8 občanů Vážan nad Litavou směr Rousínov. Naše setkání s rousínovskými seniory začlo v Domě chráněného bydlení. Domov pro starší spoluobčany byl velmi zajímavým zastavením. Lidé zde mají veškerou péči a je zde vytvořen pocit soukromí, bezpečí a komfortu. Odtud jsme pokračovali na židovský hřbitov a do synagogy, která již od poválečného období patří Československé církvi husitské a probíhají zde bohoslužby, svatby i poslední rozloučení. Průvodkyní nám byla paní jáhenka, která nás seznámila s historií židovského obyvatelstva, která sahá hluboko do minulosti a dokonce jsme se dozvěděli, že svého času tvořili židé 55 % obyvatelstva města Rousínova.

Naše kroky ze synagogy vedly na „starou radnici“, kde právě probíhá výstava fotografií MEZINÁRODNÍ FOTOGRAFICKÁ VÝSTAVA "OČIMA, SRDCEM, OBJEKTIVEM" českých a maďarských autorů. Po této výstavě nás oficiálně uvítal místostarosta města pan Zdeněk Šedý a vyzval nás k návštěvě jeho rodné obce Královopolských Vážan. Po této kulturní zastávce na nás čekala „příroda“ a to v podobě zahrad, které se na různých místech Rousínova nacházejí. Ale naším hlavním cílem byla přírodní zahrada, kterou spravuje Základní škola Rousínov. Už z dálky bylo vidět, že cesta stála opravdu za to. Zahradní altánek uprostřed bujné květeny se stal naším útočištěm. A už bylo na stole pohoštění. Pomazánky, cukroví, buchty, koláčky a mnoho dalších dobrot a opékání špekáčku jako zlatý hřeb setkání. Zkrátka a dobře jsme strávili velmi příjemný čas s velmi příjemnými lidmi. Taková setkávání by rozhodně měla být častěji. Obohacují, posilují, stmelují a vůbec jsou prospěšná na těle i duši. My s Josefínou všem moc děkujeme.

 

Datum a čas: 24.05.2017 15:19
Napsal: Zam
Kategorie: Kulturní a sportovní akce

Obsah postranní lišty

Důležitá oznámení

Informace o sportu a výcviku v obci: 1. SDH obnovuje středeční výcviky mládežnických oddílů; 2. TJ Vážany n/Lit. - oddíl kopané zahájil soutěž dospělých i mládežnických mužstev. Rozpis soutěže je k dispozici na webu obce. Od 1. 10. 2019 začíná zimní cvičební sezóna na sokolovně. V případě zájmu o cvičení, výcvik, či jakékoli další pohybové aktivity se registrujte nebo přihlaste svoje děti u TJ (Ing. L. Drkal) nebo SHD (J. Moškvan), případně se doptejte přímo na obecním úřadě starosty obce.

Oddíl postranní lišty

Vyhledat

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 18.09

TJ Vážany nad Litavou oddíl kopané oznamuje svým příznivcům, že v nastávajícím víkendu se na našem hřišti uskuteční pouze jediné utkání. Vzhledem k tomu, že naše mládežnická družstva zajížd...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Napsali o nás

 http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vlcaci-z-byvale-motokrosove-drahy-ve-vazanech-nad-litavou-ohrozovali-deti-20170206.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/vybornou-slivovici-si-musim-poctive-odpracovat-rika-vitez-vazanskeho-kostu-20190324.html?fbclid=IwAR2gs8_PFJe8WKViHFUdour5vpygItaq8vf7rjuUimGH1Qu6A_jb4oeYXZs

Vítěz Vážanského koštu - Vyškovský deník

ČT1 - soud ve věci skládky Vážany n/L. - ROZSUDEK

Události v regionech - Soud s firmou SVS Delta Racing team, z.s.

ČT - soud ve věci skládky v obci Vážany nad Litavou

Příjďte si zasportovat do obce Vážany nad Litavou

Nové domy ve Vážanech nad Litavou
Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nove-domy-ve-vazanech-nad-litavou-parcely-vyprodali-za-dva-mesice-20180508.html

Velký zájem o náhradní babičky

ČT1 - Spor ve Vážanech

Vážanská skládka: o podjatosti slavkovských úředníků rozhodne krajZdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vazanska-skladka-o-podjatosti-slavkovskych-uredniku-rozhodne-kraj-20171123.html

Více odkazů zde

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí

Patička stránky