Obec Vážany nad Litavou

Vážany nad Litavou

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

Lampionový průvod Vážany n/Lit. 2017

Ve čtvrtek 16. 11. 2017 se u nás ve Vážanech nad Litavou uskutečnil další ročník lampionového průvodu.

V prostoru autobusové zastávky se sešlo hodně dětí, rodičů, prarodičů a dalších občanů, kteří si nenechali ujít tradiční lampionový průvod. Tento vyšel, za úplné tmy a zvuků hudby z místního rozhlasu, v 17.00 hod,, směrem k hřišti. Pokračoval k dolní hospodě, přes státní silnici a přes areál bývalého ZD. Zde měli možnost ti, kteří byli unaveni, jít přímo na hřiště MiDiGo, kde měli Sletáci připravené občerstvení, v podobě svařeného vína, čaje a špekáčků. Jenže se stala celkem nečekaná věc. Většina účastníků, včetně těch nejmenších i maminek s kočárky, pokračovala dále až k naší „staré lípě“ a pak teprve vesnicí zpět do prostoru MiNiGo. Zde následovalo občerstvení a vzájemné setkávání občanů místních i přespolních. Celkem se nás tu vystřídalo přes 200.

Naši hasiči zajišťovali regulaci dopravy. Tentokrát to pro ně bylo velmi náročné, protože byla odkloněna část dopravy přes naši obec v důsledku neprůjezdnosti dálnice.

Sleťákům, hasičům a všem pracovníkům obce patří velké poděkování za zajištění zdárného průběhu lampionového průvodu, protože se stalo tak, jak pan starosta v „zajišťovacím e-mailu na akci“ všem organizátorům napsal: „Pokud jsem na něco zapomněl, reagujte samostatně a kreativně“…Tak díky všem za vše a zase příště.

Výtěžek z prodeje svařeného vína bude tentokrát použit na potřeby cvičenců, kteří nacvičují na sokolský slet, který se bude konat v příštím roce 2018

L. Pilátová, DiS,. předsedkyně výboru KŠ

A ještě pár zajímavostí:

Věděli jste, že

  • Lampiony pocházejí z Asie. V Číně byly součástí většiny svátků - narození dítěte, svatby, pohřbu – a to už před naším letopočtem.
  • Výroba lampionů z bambusových tyček a jemného papíru byla záležitostí celé rodiny. Nejoblíbenější byl tzv. Běžící kůň, který má více než tisíciletou historii.
  • Lampionové průvody, jejichž účastníci nosí lampiony, svíčky nebo jiná světelná zařízení, se konají se na celém světě k různým příležitostem převážně náboženskéhomanifestačního či vzpomínkového charakteru.
  • V ČR se v současnosti přeneslo konání lampionového průvodu na data blízká k 7. listopadu. Vznikl tak průvod na Den vzniku samostatného československého státu (28.10.) Svatomartinský (11.11.) či na Den boje za svobodu a demokracii (17.11.).
  • Někdy se lampiony vypouštějí do vzduchu. Mají donést přání k bohům. K tomuto účelu bývají uzavřené a dosahují výšky až několika metrů. Fungují na principu horkovzdušného balonu.
  • Lampiónové průvody se chodily také při narozeninách Tomáše Garrigue Masaryka.
Datum a čas: 17.11.2017 00:50
Napsal: Mat
Kategorie: Kulturní a sportovní akce

Obsah postranní lišty

Důležitá oznámení

Informace o sportu a výcviku v obci: 1. SDH obnovuje středeční výcviky mládežnických oddílů; 2. TJ Vážany n/Lit. - oddíl kopané zahájil soutěž dospělých i mládežnických mužstev. Rozpis soutěže je k dispozici na webu obce. Od 1. 10. 2019 začíná zimní cvičební sezóna na sokolovně. V případě zájmu o cvičení, výcvik, či jakékoli další pohybové aktivity se registrujte nebo přihlaste svoje děti u TJ (Ing. L. Drkal) nebo SHD (J. Moškvan), případně se doptejte přímo na obecním úřadě starosty obce.

Oddíl postranní lišty

Vyhledat

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 04.09

TJ Vážany nad Litavou oddíl kopané oznamuje všem příznivcům vážanského fotbalu, že v nastávajícím víkendu se bude opět hrát na našem hřišti a to v sobotu 7.9.2019. Program začne již ve 14:00 hod, k...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Napsali o nás

 http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vlcaci-z-byvale-motokrosove-drahy-ve-vazanech-nad-litavou-ohrozovali-deti-20170206.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/vybornou-slivovici-si-musim-poctive-odpracovat-rika-vitez-vazanskeho-kostu-20190324.html?fbclid=IwAR2gs8_PFJe8WKViHFUdour5vpygItaq8vf7rjuUimGH1Qu6A_jb4oeYXZs

Vítěz Vážanského koštu - Vyškovský deník

ČT1 - soud ve věci skládky Vážany n/L. - ROZSUDEK

Události v regionech - Soud s firmou SVS Delta Racing team, z.s.

ČT - soud ve věci skládky v obci Vážany nad Litavou

Příjďte si zasportovat do obce Vážany nad Litavou

Nové domy ve Vážanech nad Litavou
Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nove-domy-ve-vazanech-nad-litavou-parcely-vyprodali-za-dva-mesice-20180508.html

Velký zájem o náhradní babičky

ČT1 - Spor ve Vážanech

Vážanská skládka: o podjatosti slavkovských úředníků rozhodne krajZdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vazanska-skladka-o-podjatosti-slavkovskych-uredniku-rozhodne-kraj-20171123.html

Více odkazů zde

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí

Patička stránky