Obec Vážany nad Litavou

Vážany nad Litavou

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

Lampionový průvod Vážany n/Lit. 2017

Ve čtvrtek 16. 11. 2017 se u nás ve Vážanech nad Litavou uskutečnil další ročník lampionového průvodu.

V prostoru autobusové zastávky se sešlo hodně dětí, rodičů, prarodičů a dalších občanů, kteří si nenechali ujít tradiční lampionový průvod. Tento vyšel, za úplné tmy a zvuků hudby z místního rozhlasu, v 17.00 hod,, směrem k hřišti. Pokračoval k dolní hospodě, přes státní silnici a přes areál bývalého ZD. Zde měli možnost ti, kteří byli unaveni, jít přímo na hřiště MiDiGo, kde měli Sletáci připravené občerstvení, v podobě svařeného vína, čaje a špekáčků. Jenže se stala celkem nečekaná věc. Většina účastníků, včetně těch nejmenších i maminek s kočárky, pokračovala dále až k naší „staré lípě“ a pak teprve vesnicí zpět do prostoru MiNiGo. Zde následovalo občerstvení a vzájemné setkávání občanů místních i přespolních. Celkem se nás tu vystřídalo přes 200.

Naši hasiči zajišťovali regulaci dopravy. Tentokrát to pro ně bylo velmi náročné, protože byla odkloněna část dopravy přes naši obec v důsledku neprůjezdnosti dálnice.

Sleťákům, hasičům a všem pracovníkům obce patří velké poděkování za zajištění zdárného průběhu lampionového průvodu, protože se stalo tak, jak pan starosta v „zajišťovacím e-mailu na akci“ všem organizátorům napsal: „Pokud jsem na něco zapomněl, reagujte samostatně a kreativně“…Tak díky všem za vše a zase příště.

Výtěžek z prodeje svařeného vína bude tentokrát použit na potřeby cvičenců, kteří nacvičují na sokolský slet, který se bude konat v příštím roce 2018

L. Pilátová, DiS,. předsedkyně výboru KŠ

A ještě pár zajímavostí:

Věděli jste, že

  • Lampiony pocházejí z Asie. V Číně byly součástí většiny svátků - narození dítěte, svatby, pohřbu – a to už před naším letopočtem.
  • Výroba lampionů z bambusových tyček a jemného papíru byla záležitostí celé rodiny. Nejoblíbenější byl tzv. Běžící kůň, který má více než tisíciletou historii.
  • Lampionové průvody, jejichž účastníci nosí lampiony, svíčky nebo jiná světelná zařízení, se konají se na celém světě k různým příležitostem převážně náboženskéhomanifestačního či vzpomínkového charakteru.
  • V ČR se v současnosti přeneslo konání lampionového průvodu na data blízká k 7. listopadu. Vznikl tak průvod na Den vzniku samostatného československého státu (28.10.) Svatomartinský (11.11.) či na Den boje za svobodu a demokracii (17.11.).
  • Někdy se lampiony vypouštějí do vzduchu. Mají donést přání k bohům. K tomuto účelu bývají uzavřené a dosahují výšky až několika metrů. Fungují na principu horkovzdušného balonu.
  • Lampiónové průvody se chodily také při narozeninách Tomáše Garrigue Masaryka.
Datum a čas: 17.11.2017 00:50
Napsal: Mat
Kategorie: Kulturní a sportovní akce

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Vyhledat

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 11.10

TJ Vážany nad Litavou oddíl kopané zve všechny své příznivce na fotbalové zápasy na našem hřišti o následujícím víkendu. Program zahájí v pátek 12.10. mladší přípravka, která se v 16:30 ...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Napsali o nás

 http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vlcaci-z-byvale-motokrosove-drahy-ve-vazanech-nad-litavou-ohrozovali-deti-20170206.html

ČT - soud ve věci skládky v obci Vážany nad Litavou

Příjďte si zasportovat do obce Vážany nad Litavou

Nové domy ve Vážanech nad Litavou
Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nove-domy-ve-vazanech-nad-litavou-parcely-vyprodali-za-dva-mesice-20180508.html

Velký zájem o náhradní babičky

ČT1 - Spor ve Vážanech

Vážanská skládka: o podjatosti slavkovských úředníků rozhodne krajZdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vazanska-skladka-o-podjatosti-slavkovskych-uredniku-rozhodne-kraj-20171123.html

Chyť, změř a pusť.

Důkazní břemeno stran skládky je prý na obci

Soud pozastavil skládku

Vlčáci z bývalé motokrosové dráhy

O sto let zpátky v čase

K zakázané skládce míří náklaďáky

Hejtman na jednání ve Vážanech n/Lit.

Tabule u vjezdu na skládku ve Vážanech

Vážanská skládka pohledem hejtmana

Někdo zatarasil vjezd na skládku

Byty pro sociálně slabší občany

Oprava místní komunikace Vážany n/Lit.

Problémová motokrosová dráha

Auta vozí na skládku odpad dál ...

Sanace skládky ve Vážanech n/Lit.?

Více odkazů zde

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí

Patička stránky