Obec Vážany nad Litavou

Vážany nad Litavou

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

Lampionový průvod Vážany n/Lit. 2017

Ve čtvrtek 16. 11. 2017 se u nás ve Vážanech nad Litavou uskutečnil další ročník lampionového průvodu.

V prostoru autobusové zastávky se sešlo hodně dětí, rodičů, prarodičů a dalších občanů, kteří si nenechali ujít tradiční lampionový průvod. Tento vyšel, za úplné tmy a zvuků hudby z místního rozhlasu, v 17.00 hod,, směrem k hřišti. Pokračoval k dolní hospodě, přes státní silnici a přes areál bývalého ZD. Zde měli možnost ti, kteří byli unaveni, jít přímo na hřiště MiDiGo, kde měli Sletáci připravené občerstvení, v podobě svařeného vína, čaje a špekáčků. Jenže se stala celkem nečekaná věc. Většina účastníků, včetně těch nejmenších i maminek s kočárky, pokračovala dále až k naší „staré lípě“ a pak teprve vesnicí zpět do prostoru MiNiGo. Zde následovalo občerstvení a vzájemné setkávání občanů místních i přespolních. Celkem se nás tu vystřídalo přes 200.

Naši hasiči zajišťovali regulaci dopravy. Tentokrát to pro ně bylo velmi náročné, protože byla odkloněna část dopravy přes naši obec v důsledku neprůjezdnosti dálnice.

Sleťákům, hasičům a všem pracovníkům obce patří velké poděkování za zajištění zdárného průběhu lampionového průvodu, protože se stalo tak, jak pan starosta v „zajišťovacím e-mailu na akci“ všem organizátorům napsal: „Pokud jsem na něco zapomněl, reagujte samostatně a kreativně“…Tak díky všem za vše a zase příště.

Výtěžek z prodeje svařeného vína bude tentokrát použit na potřeby cvičenců, kteří nacvičují na sokolský slet, který se bude konat v příštím roce 2018

L. Pilátová, DiS,. předsedkyně výboru KŠ

A ještě pár zajímavostí:

Věděli jste, že

  • Lampiony pocházejí z Asie. V Číně byly součástí většiny svátků - narození dítěte, svatby, pohřbu – a to už před naším letopočtem.
  • Výroba lampionů z bambusových tyček a jemného papíru byla záležitostí celé rodiny. Nejoblíbenější byl tzv. Běžící kůň, který má více než tisíciletou historii.
  • Lampionové průvody, jejichž účastníci nosí lampiony, svíčky nebo jiná světelná zařízení, se konají se na celém světě k různým příležitostem převážně náboženskéhomanifestačního či vzpomínkového charakteru.
  • V ČR se v současnosti přeneslo konání lampionového průvodu na data blízká k 7. listopadu. Vznikl tak průvod na Den vzniku samostatného československého státu (28.10.) Svatomartinský (11.11.) či na Den boje za svobodu a demokracii (17.11.).
  • Někdy se lampiony vypouštějí do vzduchu. Mají donést přání k bohům. K tomuto účelu bývají uzavřené a dosahují výšky až několika metrů. Fungují na principu horkovzdušného balonu.
  • Lampiónové průvody se chodily také při narozeninách Tomáše Garrigue Masaryka.
Datum a čas: 17.11.2017 00:50
Napsal: Mat
Kategorie: Kulturní a sportovní akce

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Rozklikávací rozpočet

 

Mobilní aplikace OBCE NA WEBU

Můžete si ji stáhnout kliknutím na obrázek a vše vyzkoušet:

Nyní na Google Play

Po stažení aplikace do telefonu stačí přidat obec Vážany nad Litavou a od té chvíle vám budou chodit notifikace o nových článcích a událostech.

Jsme pro Vás i na Facebooku! Klikni :-)

 

Oddíl postranní lišty

Vyhledat

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 22.11

Obecní úřad Vážany nad Litavou oznamuje, že v pátek dne 25. 11. 2022 proběhne na autobusové zastávce stavění vánočního stromu těžkou technikou. Žádáme majitele aut, kteří na výše uvedeném místě par...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Napsali o nás

 http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vlcaci-z-byvale-motokrosove-drahy-ve-vazanech-nad-litavou-ohrozovali-deti-20170206.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/vybornou-slivovici-si-musim-poctive-odpracovat-rika-vitez-vazanskeho-kostu-20190324.html?fbclid=IwAR2gs8_PFJe8WKViHFUdour5vpygItaq8vf7rjuUimGH1Qu6A_jb4oeYXZs

Znojemský týden - Zámek Vážany nad Litavou

Televize spolu - "Odkupu černé skládky ve Vážanech n/Lit."

ČT 1 - koupě skládky Vážany n/Lit. (min. 7:04)

Vážany nad Litavou plánují koupit problematickou skládku zeminy

ČT 1 - skládka Vážany n/Lit.

Ve Vážanech si procvičili mozek.

Vážany slavily Bartolomějské hody ...

Kavárna u tří koček děti bavila.

Děti z Vážky se stanou prvňáky

Jak bojují Vážanští s koronavirem?

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/ctenar-reporter/jak-bojuji-vazansti-s-koronavirem-20200325.html

Vážanský karneval

Celodenní tvoření v obecní kníhovně

Martina se pere se životem jako lvice

Vítěz Vážanského koštu - Vyškovský deník

ČT1 - soud ve věci skládky Vážany n/L. - ROZSUDEK

Události v regionech - Soud s firmou SVS Delta Racing team, z.s.

ČT - soud ve věci skládky v obci Vážany nad Litavou

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nove-domy-ve-vazanech-nad-litavou-parcely-vyprodali-za-dva-mesice-20180508.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vazanska-skladka-o-podjatosti-slavkovskych-uredniku-rozhodne-kraj-20171123.html

Více odkazů zde

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí

Patička stránky