Obec Vážany nad Litavou

Vážany nad Litavou

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

Hon Vážany n/Lit. 2017

Dne 9.12.2017 se v honitbě Vážany nad Litavou konal druhý společný hon na drobnou zvěř. Tentokrát se pro změnu v pohostinství Sokolovna scházeli v tradiční čas po sedmé hodině ranní myslivečtí kamarádi opět z celé České republiky a jsme právem hrdí, že nás navštěvují přátelé nejen z nejbližšího okolí, ale cestu k nám rádi najdou i myslivečtí kamarádi z velmi dalekých měst a obcí. Tedy kromě nejbližších z Dražovic, Němčan, Hrušek, Otnic a Kobeřic k nám našli cestu také přátelé z Kozlan, Židlochovic, Želešic, Božic, Šlapanic, Mokré-Horákova ale i Jihlavy a Hradce Králové.

K snídaňové klobásce se každý probojoval přes registraci a po kávě se všichni shromáždili k nástupu v počtu který dosahoval téměř padesátky včetně třinácti lovecky upotřebitelných psů. Úvodní zahájení obstarali opět vynikající trubači dvou našich lesnických univerzit (Mendelu Brno a ČZU Praha) a poté již Ing. Radim Hložek přivítal všechny přítomné. Myslivecký hospodář David Halamka seznámil s průběhem honu, kdy na programu byli čtyři leče a to Prostřední, Poldr, Žlíbky a Hejda. Úvodní lovu zdar odstartovalo hon a všichni se přesunuli k první leči. Zde jsme se rozběhli dvaceti ulovenými zajíci a nějakým tím kohoutkem, takže pro druhou leč byl zvolen postup kdy se lovil pouze bažantí kohout. Skládka zeminy a stavebního odpadu prorostlá travinami a plevelem skýtá navzdory ostatním nevýhodám vynikající podmínky pro drobnou zvěř, a když postavíte do čela výtečné střelce a do tlaku neméně vynikající lovecké psy, výsledek 24 kohoutů v jedné leči rozzáří úsměv na tváři nejen mysliveckého hospodáře. Následuje přestávka s kávou, čajem, koláči a nějakou tou sladkostí. Třetí leč je zároveň lečí poslední a když k ní v 11:45 nastupujeme, všichni jsou plni očekávání, co nabídne lokalita Hejdy. Tuto jsme si dva roky šetřili a i dnes ji zatahujeme jen zčásti abychom dostáli předsevzetí, že vždy čtvrtinu až třetinu revíru zcela ušetříme a lovit v ní nebudeme. Leč Žlíbky byla úmyslně vynechána úplně.

Padají rány, tu a tam nese někdo zajíce, psy pracují s nadšením. A výsledek? Druhých 21 zajíců v jedné leči. S poděkováním svatému Hubertu je třetí leč ukončena, s ní i celý hon a celá společnost se přesunuje do remízu Cihelna k závěrečnému výřadu.

Zde u slavnostního výřadu mohu směle konstatovat, že bylo uloveno 41 zajíců a 27 kohoutů ve třech lečích za necelé čtyři hodiny včetně přestávky. Plán pro letošní rok byl tedy naplněn a oproti roku loňskému je zde opět mírné zlepšení.  Po slavnostním výřadu proběhly ještě tradiční "taškařice" jako je hromadná fotka na památku a čestná salva na počest české myslivosti. Poté se již všichni přesunuli do hospody Sokolovna k poslední leči. Zde se podávala vynikající polévka a řízek jako mlýnské kolo. Jelikož nejen lovem živ je myslivec, na řadě byla i nějaká ta kultura. Letos se nekonal myslivecký soud a namísto něj jsme provedli pasování na lovce srnčí zvěře (Pavel Nezhyba), černé zvěře (Ing. Radim Hložek) a lovkyně vysoké (Ing. Klára Košinová). Následně byla zvolena královská družina, kdy nejlepší honkyní byla po zásluze zvolena paní Lucie Adámková, která u nás loví společně se svým manželem již několikátý rok, vždy s vynikajícími psy. Namísto titulu nejlepšího psovoda, jsem se rozhodl udělit čestné uznání za celoživotní přínos české myslivosti a lovecké kynologii vzácnému hostu panu Ivo Bébarovi, nestoru, letitému funkcionáři a vůdci Německých krátkosrstých ohařů. Králem honu byl pak zvolen zcela po právu pan Petr Hlaváček a jemu a nejen jemu byla věnována sborová "Lovu zdar".

Tombola, která následovala, byla už jen třešničkou na už tak sladkém dortu a opět díky dobrým přátelům jsme se přes spousty věcných i zvěřinových cen dostali k vrcholu v podobě dvou selátek prasete divokého.

Závěr už patřil mistrům, a tak se jedlo, pilo a rokovalo do pozdních hodin, Sborový zpěv písní "Muzikant a Rumcajs" patřil k vrcholům večera a nikomu se nechtělo odcházet od příjemné a pohodové zábavy.

Závěrem mi tedy opět dovolte, abych poděkoval nejen všem co se pozitivně zúčastnili dnešního honu, ale všem co se jakýmkoliv způsobem zaslouží a zasloužili o slávu a zdar české myslivosti, zahodili závist a nenávist a dělají myslivost srdcem, tak jak se naše krásná česká myslivost dělat má a musí.  

Myslivosti zdar!

David Halamka-myslivecký hospodář

Datum a čas: 18.12.2017 13:01
Napsal: Zam
Kategorie: Kulturní a sportovní akce

Obsah postranní lišty

Důležitá oznámení

Informace o sportu a výcviku v obci: 1. SDH obnovuje středeční výcviky mládežnických oddílů; 2. TJ Vážany n/Lit. - oddíl kopané zahájil soutěž dospělých i mládežnických mužstev. Rozpis soutěže je k dispozici na webu obce. Od 1. 10. 2019 začíná zimní cvičební sezóna na sokolovně. V případě zájmu o cvičení, výcvik, či jakékoli další pohybové aktivity se registrujte nebo přihlaste svoje děti u TJ (Ing. L. Drkal) nebo SHD (J. Moškvan), případně se doptejte přímo na obecním úřadě starosty obce.

Oddíl postranní lišty

Vyhledat

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 04.09

TJ Vážany nad Litavou oddíl kopané oznamuje všem příznivcům vážanského fotbalu, že v nastávajícím víkendu se bude opět hrát na našem hřišti a to v sobotu 7.9.2019. Program začne již ve 14:00 hod, k...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Napsali o nás

 http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vlcaci-z-byvale-motokrosove-drahy-ve-vazanech-nad-litavou-ohrozovali-deti-20170206.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/vybornou-slivovici-si-musim-poctive-odpracovat-rika-vitez-vazanskeho-kostu-20190324.html?fbclid=IwAR2gs8_PFJe8WKViHFUdour5vpygItaq8vf7rjuUimGH1Qu6A_jb4oeYXZs

Vítěz Vážanského koštu - Vyškovský deník

ČT1 - soud ve věci skládky Vážany n/L. - ROZSUDEK

Události v regionech - Soud s firmou SVS Delta Racing team, z.s.

ČT - soud ve věci skládky v obci Vážany nad Litavou

Příjďte si zasportovat do obce Vážany nad Litavou

Nové domy ve Vážanech nad Litavou
Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nove-domy-ve-vazanech-nad-litavou-parcely-vyprodali-za-dva-mesice-20180508.html

Velký zájem o náhradní babičky

ČT1 - Spor ve Vážanech

Vážanská skládka: o podjatosti slavkovských úředníků rozhodne krajZdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vazanska-skladka-o-podjatosti-slavkovskych-uredniku-rozhodne-kraj-20171123.html

Více odkazů zde

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí

Patička stránky