Obec Vážany nad Litavou

Vážany nad Litavou

  ZOBRAZIT MENU

Obsah stránky

Výstavka PF a naše malá „miniburza“ Vážany n/Lit. 2017

Ve čtvrtek 14. 12. 2017 jsme se v knihovně opravdu nenudili. Hned po třetí hodině nám byl nadělen velký pytel různých věci pro naše tvoření od firmy Bono Bijou. Zvláště děti se tentokrát, místo výroby vánočních přáníček a ozdob, věnovaly třídění všech prstýnků, náramků, čelenek, sponek, náušnic, zrcátek, taštiček, náhrdelníků a ostatních věcí. Přebíraly ty věci, které nebyly poškozené zvlášť, a ty ostatní na využití při naší další tvořivé práci. Za vše děkujeme a budeme uveřejňovat fotografie toho, jak darované věci postupně zpracováváme.

Také jsme měli možnost prohlédnout si - většinou firemní - vánoční přáníčka, která byla rozložena různě po celé knihovně. Ti nejmenší taková přáníčka neznají, protože už několik let se vánoční pozdravy posílají e-mailem, e-pohlednicemi, jako sms. Hodně je využíván i facebook, takže klasická pohlednice je stále více vytlačována. Zkratka PF je vynálezem nejvyššího purkrabího českého hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína a je odvozena z francouzského Pour Féliciter – „pro štěstí“ nebo „k blahopřání“. Tehdy byla francouzština jazykem diplomatů, šlechty a vzdělaných lidí a francouzské zkratky se používaly velmi často. Vánoční a novoroční pohlednice se začaly posílat v polovině 19. století v Anglii, kdy se jednomu obchodníkovi nechtělo psát dlouhé blahopřejné vánoční dopisy desítkám známých, obchodním partnerům a zákazníkům. Zvyk přát si do nového roku znali ale již staří Egypťané. Na přelomu 19. a 20. století se posílání novoročenky stalo společenským zvykem nezávisle na sobě v několika zemích.

Asi nevíte, že v malé obci Bříza, která má asi čtyři sta obyvatel, na strojích starých téměř jedno století vznikají vánoční přání, která čte bez nadsázky celý svět. Dostávají je nejen státníci většiny zemí na naší planetě, ale i mnohé známé osobnosti – domácí i zahraniční.

 

V knihovně jsme si ještě mohli prohlédnout nabídku naší malé „miniburzy“. Nabídka bude umístěna v jedné části knihovny tak, aby všechny věci, o které nebude zájem, byly následně využity při našem tvoření a při ostatních našich aktivitách v knihovně.

 

Nový rok znamená nový začátek - potkáme nové lidi, začneme nová přátelství, zažijeme nová dobrodružství, něco nového se naučíme, něco nového přečteme, shromáždíme nové zážitky a historky. Je toho hodně, co na nás v příštím roce čeká, tak přejeme všem, aby měli krásný zbytek roku  a do toho nového přejeme hodně štěstí, zdraví a spokojenost. 

Na stálé čtenáře, na ty nové i na všechny návštěvníky knihovny se společně těší Alena Zobačová, Alena Stříbrná a Ludmila Pilátová.

Datum a čas: 15.12.2017 08:17
Napsal: Zam
Kategorie: Kulturní a sportovní akce

Obsah postranní lišty

Důležitá oznámení

Místní poplatky (za odpad, stočné a za psy) je možno hradit od 22. 2. 2021.

Oddíl postranní lišty

Novinky na mobil

Mobilní aplikace OBCE NA WEBU

Můžete si ji stáhnout kliknutím na obrázek a vše vyzkoušet:

Nyní na Google Play

Po stažení aplikace do telefonu stačí přidat obec Vážany nad Litavou a od té chvíle vám budou chodit notifikace o nových článcích a událostech.

Jsme pro Vás i na Facebooku! Klikni :-)

 

Oddíl postranní lišty

Vyhledat

Oddíl postranní lišty

Rozhlas
Hlášení ze dne 05.01

Povánoční sběr stromků - odzdobené vánoční stromky je možné po datu 6. 1. 2021 uložit na předzahrádku před dům, kde budou následně obecními pracovníky odvezeny.

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Napsali o nás

 http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/o-sto-let-zpatky-v-case-vazansti-posnidali-na-zamecku-20161127.html

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vlcaci-z-byvale-motokrosove-drahy-ve-vazanech-nad-litavou-ohrozovali-deti-20170206.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/vybornou-slivovici-si-musim-poctive-odpracovat-rika-vitez-vazanskeho-kostu-20190324.html?fbclid=IwAR2gs8_PFJe8WKViHFUdour5vpygItaq8vf7rjuUimGH1Qu6A_jb4oeYXZs

Ve Vážanech si procvičili mozek.

Vážany slavily Bartolomějské hody ...

Kavárna u tří koček děti bavila.

Děti z Vážky se stanou prvňáky

Jak bojují Vážanští s koronavirem?

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/ctenar-reporter/jak-bojuji-vazansti-s-koronavirem-20200325.html

Vážanský karneval

Celodenní tvoření v obecní kníhovně

Martina se pere se životem jako lvice

Vítěz Vážanského koštu - Vyškovský deník

ČT1 - soud ve věci skládky Vážany n/L. - ROZSUDEK

Události v regionech - Soud s firmou SVS Delta Racing team, z.s.

ČT - soud ve věci skládky v obci Vážany nad Litavou

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nove-domy-ve-vazanech-nad-litavou-parcely-vyprodali-za-dva-mesice-20180508.html

Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/vazanska-skladka-o-podjatosti-slavkovskych-uredniku-rozhodne-kraj-20171123.html

Více odkazů zde

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí

Patička stránky